כמה מסובך זה כבר יכול להיות?

25.02.21
מאת: אורי ארגמן
ההבדל בפרטים הקטנים

כשהחלטנו לעבור דירה לא רצינו להיעזר במתווכים. כמה מסובך זה כבר יכול להיות? מפרסמים, מראים לאנשים, קצת מסחרה ונגמר. פרסמנו את הדירה ומבול הטלפונים החל. הרוב ממתווכים ומעט אנשים הפרטיים לא רצינים. לאחר כשבועיים של טלפונים בלתי פוסקים, אנשים שקובעים ומאחרים, או לא מגיעים, או מגיעים ומציעים הצעה מבזה - הבנו שאי אפשר לחיות ככה וששווה לבדוק את אופצית התיווך.

רוב המתווכים דיברו איתנו על איך הם ישיגו עבורנו את המחיר הכי גבוה, משהו שהם לא באמת יכולים להתחייב אליו. היו גם כאלו שהסכימו לרדת בעמלת התיווך אבל חששנו שאקבל את מה שאנו משלמים עבורו. ואז הגיעו שי וסם.

שי וסם דיברו איתנו על שקיפות ויושר. הבטיחו להתמקד בפרסום ולהוריד מאיתנו את כאב הראש. לא דיברו על שום דבר שהם לא יכולים להתחייב לו. והכל בנימה רגועה ונעימה שכמעט לא נתקלנו בה. החלטנו ללכת לפי תחושת הבטן (של אשתי) וחתמנו איתם. החלטה שבדיעבד אנחנו שמחים שלקחנו.

שי וסם הציגו את הדירה שלנו בצורה אחרת לגמרי. לאחר צילום מקצועי וסרט וידאו מעולה הם התחילו לשווק את הדירה בהתמדה. בתקופה לא קלה שכללה הרבה סגרים ופחדים, שי וסם המשיכו להביא קונים לראות את הדירה כשההתעסקות שלנו בזה ירדה למינימום. לאורך כל הדרך קיבלנו דיווח על עבודתם וגם על דירות אחרות שמתחרות בנו. תמיד הם היו זמינים לכל שאלה.

כשנמצא הקונה (במהירות שהפתיעה אותנו) נתקלנו בעוד המון מכשולים, הן מצד הקונה והן מצד הרשויות. התהליך ארך מעל לחודש בשל כך. שי וסם עצרו אותנו מלהוריד משמעותית את המחיר וניהלו את המשא ומתן בצורה שמיקסמה את המחיר ואת תנאי התשלום והפינוי - שתי נקודות שאפילו לא חשבנו עליהן והתגלו כקרטיות בזמן קנית הדירה לאחר מכן. מבחינת הרשויות, טאבו, מנהל מקרקעי ישראל ועירייה, כולן עבדו במתכונת חלקית בשל הקורונה ונתקלנו בקשיים בהשגת מספר טפסים. אז גיליתי ששי וסם יודעים גם להיות קשוחים וההתעקשות שלהם מול הרשויות עזרה לנו להשיג את מבוקשינו בזמן קצר. לאורך כל התהליך הם הזכירו לנו כל דבר שאנחנו צריכים לעשות כך שדבר לא יישכח.

כשעברנו לחיפוש דירה לא היה לנו כבר ספק שלא נפנה לאף מתווך אחר. שי וסם הראו לנו את הדירות שמעניינות אותנו, אף פעם לא לקחו אותנו לראות דירה שלא התאימה לנו ולא בזבזו לנו את הזמן. כשמצאנו דירה הם עזרו לנו שוב במשא ומתן ובהקדמת הפינוי, כשזמן הפינוי ותנאי התשלום מעסקת המכירה נתנו לנו כח בזמן הקניה.

לבסוף, לאחר השלמת עסקה של מכירה וקניה הגיע הזמן (בצער) להיפרד מהזוג המקסים הזה. כשקיבלתנו את החשבון, עמלת תיווך על שתי עסקאות, סכום לא קטן בכלל, כמו כל ישראלי מיד חישבנו - האם זה שווה היה? אז אם מחשבים את הוצאות הפרסום והשעות שהם השקיעו - היה יקר אבל עדיין שווה. אם מוסיפים לכך את השעות שהם חסכו לנו אז המחיר לשעה מתחיל להיות ממש בסיסי. ואם מוסיפים לזה את העובדה שבלעדיהם היינו יורדים במחיר בסכום גבוה מעמלת התיווך - אז בעצם קיבלנו את השירות המצוין ועוד חסכנו כסף.

לסיכום, שי וסם התגלו כמתווכים ישרים, אמינים, חרוצים ונעימים. הם הבינו מצויין את הצרכים שלנו ושרתו אותנו בצורה הטובה ביותר, עם שקיפות מלאה וללא לאות. כל ההתנהלות איתם, מקצועית ואישית, הייתה תענוג וכל המשפחה ממש נקשרה אליהם. אין לנו ספק שאם אנו, או מישהו ממקרובינו, יצטרך למכור או לקנות נכס - רק שי וסם יקבלו את הבלעדיות לכך.